Android

Z Baza Wiedzy cybo.pl
Wersja z dnia 21:03, 20 lis 2023 autorstwa 42E5 (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Odpowiedzialność za obszar kliencki}} Android to system operacyjny o częściowo [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_oprogramowanie otwartym kodzie źródłowym],…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Operator nie ponosi odpowiedzialności za obszar kliencki (m.in. sprzęt, oprogramowanie i klucze prywatne użytkowników Abonenta). Publikowane przez Operatora informacje dotyczące obszaru klienckiego mają charakter pomocniczy a Abonent może korzystać z nich na własne ryzyko.

Android to system operacyjny o częściowo otwartym kodzie źródłowym, pozwalający na zainstalowanie na koncie użytkownika klucza prywatnego i odpowiadającego mu certyfikatu w celu umożliwienia korzystania z nich w aplikacjach działających w tym systemie na koncie tego użytkownika.

Uwagi:

  • Niezależnie od rodzaju używanego oprogramowania klienckiego, zalecamy używanie jego najnowszej, stabilnej wersji zalecanej przez jego producenta oraz regularne aktualizacje.
  • Nie wszystkie aplikacje korzystają z certyfikatów udostępnianych przez system operacyjny; w przypadku korzystania z takich aplikacji konieczne jest indywidualne instalowanie w nich certyfikatów zgodnie z instrukcją producenta tych aplikacji.
  • Na stronie tej opisany został sposób na instalowanie certyfikatów z plików. W przypadku stosowania innej metody zarządzania certyfikatami, np. przy użyciu kart procesorowych, należy stosować raczej procedury z dokumentacji producenta tej metody zarządzania certyfikatami.
Poniższe informacje zostały opracowane dla wersji 14 systemu Android działającego na urządzeniu Google Pixel. W przypadku innych urządzeń lub innych wersji Android sposób wykonywania w nich opisanych działań może się różnić.

Instalacja certyfikatu

Z uwagi na poufny charakter klucza prywatnego, pomimo jego zaszyfrowania, rekomendujemy jego przesyłanie do urządzenia z systemem Android za pomocą możliwie bezpiecznego medium, np. lokalnej komunikacji przez przewód USB a unikanie przesyłania za pośrednictwem usług sieciowych.

Właściciel klucza prywatnego i odpowiadającego mu certyfikatu powinien utworzyć z nich plik-archiwum PKCS #12 a następnie wgrać ten plik do katalogu głównego na urządzeniu z systemem Android (plik powinien mieć rozszerzenie .p12).

Następnie w certyfikat ten należy zaimportować do magazynu certyfikatów systemu Android za pomocą funkcji Ustawienia > Bezpieczeństwo i prywatność > Więcej ustawień bezpieczeństwa i prywatności > Szyfrowanie i dane logowania > Zainstaluj certyfikat > Certyfikat użytkownika VPN i aplikacji.

Odnawianie certyfikatu

Właściciel certyfikatu na swoim koncie w systemie Android powinien usunąć stary certyfikat za pomocą funkcji Ustawienia > Bezpieczeństwo i prywatność > Więcej ustawień bezpieczeństwa i prywatności > Szyfrowanie i dane logowania > Dane logowania użytkownika > [tutaj kliknięcie starego certyfikatu] > Odinstaluj a następnie zainstalować nowy certyfikat.

Zobacz też: